Розбудова конкурентного середовища на ринку комунальної теплоенергетики України: зарубіжний досвід та українські реалії

Mykhailo Mykolayovych Fedirko, Juliia Olexandrivna Kryvokhyzha

Анотація


Вступ. У дослідженні обґрунтовано заходи з розбудови конкурентного середовища на ринку комунальної теплоенергетики України та якісних перетворень у цій сфері. Вказано на проблему входження нових суб’єктів на ринок теплоенергетики та низку чинників, які це спричиняють. Визначена проблема зводиться до розробки на основі вивчення та адаптації міжнародного досвіду функціонування конкурентних риків теплопостачання, практичних рекомендацій щодо розбудови конкурентного ринку теплопостачання в Україні.

Мета. Метою статті є вивчення зарубіжного досвіду функціонування конкурентного ринку централізованого теплопостачання та його адаптація до українських реалій для формування конкурентного середовища на ринку централізованого теплопостачання України.

Метод (методологія). У процесі дослідження використовувались такі методи: узагальнення, аналізу, порівняння, синтезу, індукції.

Результати. У роботі науково обґрунтовано такі поняття, як конкурентоспроможність, доступ третьої сторони до тепломереж, фінансовий анбандінг та анбандінг власності. Розроблено пропозиції щодо посилення конкуренції в рамках систем теплопостачання, що виправдано з урахуванням таких причин: збільшення конкуренції та частки відновлюваного палива у виробництві тепла, отримання користі від існуючої інфраструктури мережі теплопостачання без ризику інвестування у власну інфраструктуру та ін. Розглянуто моделі, за якими можна адаптувати європейський досвід розбудови конкурентного середовища на ринку теплопостачання відповідно до українського ринку. Згідно з цим визначено модель, яка найкраще підходить для її впровадження на українському ринку теплопостачання. Запропоновано підхід підвищення ефективності конкурентоспроможності за допомогою низки заходів: розробки прозорого механізму приєднання незалежних виробників до тепломереж, вимоги щодо встановлення окремих тарифів за видами діяльності, анбандлінгу власності теплогенерації.


Ключові слова


доступ третьої сторони; фінансовий анбандлінг; анбандлінг власності; мультипаливний режим; конкурентне середовище; тарифна політика

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017