Сутність та необхідність екологічної модернізації виробництва

Kseniya Valentynivna Demchenko

Анотація


Вступ. У статті розкрито сутність поняття «екологічна модернізація виробництва», а також описана її внутрішня структура. Розглянуто сучасний стан цементної промисловості України, висвітлено основі економічні та екологічні проблеми галузі. Проведено аналіз рівня екологічної модернізації виробництва суб’єктами підприємництва галузі з позиції технічної і технологічної складових екологічної модернізації виробництва. Досліджено економічний і екологічний ефект від зміни технології виробництва, а також вивчено потенційну економію фінансових і сировинних ресурсів для виробників, які лише розпочали проведення екологічної модернізації виробництва. Зокрема, досліджено зміни рівня енергоспоживання для виробників цементу в результаті проведення екологічної модернізації виробництва, а також проаналізовано потенціал зниження викидів двоокису вуглецю і супутній економічний ефект. Описано динаміку загального результуючого показника від проведення екологічної модернізації виробництва – матеріаломісткості. У результаті проведеного аналізу розроблено основі напрями подальшого проведення екологічної модернізації виробництва для суб’єктів підприємництва цементної промисловості.

Мета. Обґрунтування необхідності проведення екологічної модернізації виробництва підприємствами цементної промисловості на основі аналізу її сучасного стану, а також оцінки дійсного і потенційного економічного та екологічного ефектів від модернізації.

Метод (методологія). У статті, окрім стандартних методів статистичного дослідження, таких, як систематизація, обробка, підсумовування даних, визначення узагальнюючих зведених синтетичних показників, подання отриманих результатів у формі статистичних таблиць, графіків і рисунків, також було запропоновано власну методику оцінки ефективності екологічної модернізації виробництва за її складовими: технічною, технологічною, інноваційною, управлінською, економічною і екологічною; проведено аналіз результатів екологічної модернізації виробництва з позиції технічної і технологічної складових

Результати.  У ході дослідження було доведено економічну доцільність проведення екологічної модернізації виробництва для суб’єктів підприємництва цементної промисловості, а також розроблено напрями її подальшого проведення. Описані у статті результати і рекомендації можуть бути використані виробниками цементу з повним циклом виробництва.


Ключові слова


екологічна модернізація виробництва; технологія; конкурентоспроможність; енергоємність; матеріаломісткість; економія

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017