Механізми забезпечення сталого енергетичного розвитку самоврядних територіальних одиниць у контексті енергетичної безпеки України

Tetiana Pavlivna Kulyk, Ulyana Yaroslavivna Andrusiv

Анотація


Вступ. В умовах глобального потепління, виснаження запасів енергоносіїв та необхідності забезпечення енергетичної безпеки України спостерігається постійне зростання обсягів споживання енергоресурсів на муніципальному рівні - рівні самоврядних територіальних одиниць. Забезпечення енергоефективності із сфери скорочення споживання енергоресурсів має перейти у сферу запровадження системи енергоменеджменту, яка має відіграти ключову роль в управлінні енергоресурсами на муніціпалітетному рівні. Дослідження світового та вітчизняного досвіду розробки та впровадження системи сталого енергетичного розвитку на рівні самоврядних територіальних одиниць дозволить визначити стратегічні та практичні дії, спрямовані на досягнення ефективного використання енергії в усіх сферах життєдіяльності міста.

Мета. Метою статті є дослідження можливості впровадження механізмів забезпечення сталого енергетичного розвитку територіальних одиниць, розробка алгоритму та визначення основних кроків для побудови системи енергоменеджменту, визначення рівнів ієрархії енергоменеджменту.

Метод (методологія). У статті використовуються загальнонаукові і спеціальні методи: історизму, аналізу, синтезу, дедукції та індукції, наукової класифікації. Методологія полягає у системному підході до вивчення економічних явищ і процесів.

Результати. Встановлено необхідність сформувати сприятливі умови для становлення системи енергоменеджменту на різних рівнях, починаючи з органів місцевого самоврядування і закінчуючи місцевою громадою, для сталого енергетичного розвитку та запровадження для об’єднаних територіальних громад добровільного міжнародного стандарту ISO 50001:2011 «Система управління енергією», розробленого Міжнародною організацією зі стандартизації. Запропоновано алгоритм системи енергоменеджменту, побудований на методології, яка відома як цикл постійного поліпшення «Плануй-Виконай-Перевір-Дій», та розглянуто основні кроки впровадження цієї системи.


Ключові слова


сталий енергетичний розвиток; система енергоменеджменту; об’єднані самоврядні територіальні одиниці; первинні енергоресурси; система управління енергією; енергетична політика

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017