Ліквідність банківської системи України: сучасний стан і стратегічні орієнтири управління

Vitalii Yaroslavovych Rudan

Анотація


Вступ. У статті розглянуто підходи до визначення стану ліквідності банківської системи України після зміни монетарного режиму. Визначено основні негативні фактори впливу на динаміку ліквідності вітчизняної банківської системи. Запропоновано рекомендації щодо підвищення ефективності управління банківською ліквідністю, з огляду на стратегічні орієнтири розвитку банківської системи України.

Мета. Обґрунтування комплексного підходу до оцінки сучасного стану ліквідності банківської системи для визначення проблем та стратегічних орієнтирів підвищення ефективності управління ліквідністю і функціонування банківської системи України.

Метод (методологія). Використано методи системного аналізу для оцінки ефективності підходів до оцінки стану ліквідності банківської системи України; методи аналогії та порівняння при дослідженні управління ліквідністю банківської системи України в період фінансово-економічної кризи 2008-2009 років та економічної кризи у 2014-2017 роках; статистичні методи для аналізу динаміки показників ліквідності банківської системи та монетарних індикаторів Національного банку України, Федеральної резервної системи США та Європейського центрального банку.

Результати. На основі комплексного аналізу підходів до оцінки ліквідності банківської системи України, які використовує Національний банк України, виявлено хибність підходу, що ґрунтується на оцінці чистої ліквідної позиції банківської системи; за допомогою кореляційно-регресійного аналізу оцінено вплив негативних факторів на ліквідність банківської системи України, на основі чого запропоновано чотири стратегічні орієнтири підвищення ефективності управління банківською ліквідністю: зниження відсоткових ставок за активними та пасивними операціями при умові створення широкого коридору між ставками рефінасування овернайт та депозитними сертифікатами овернайт; упровадження довгострокового цільового рефінансування під державні програми розвитку; удосконалення механізму обов’язкового резервування; удосконалення діяльності державних банків та створення банків розвитку


Ключові слова


банк; банківська система; ліквідність; рефінансування; депозитні сертифікати; банки розвитку

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017