ВВП як чинник впливу на соціальні показники життя населення України: моделювання

Hanna Ivanivna Karmeliuk, Svitlana Andriivna Plaskon, Halyna Vasylivna Seniv

Анотація


Проаналізовано динаміку протягом 1996-2017 років прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати, індексу споживчих цін, валового внутрішнього продукту України, які мають тенденцію до зростання. Акцентовано на необхідності використання математичного моделювання для дослідження соціально-економічних показників рівня життя населення. Подано тренд динаміки мінімальної зарплати в гривневому еквіваленті, який має тенденцію до зростання і описується квадратичною залежністю. Виокремлено такі періоди: 1996-2010 роки – плавне зростання зарплат по квадратичній залежності; 2010-2016 роки – уповільнене їх зростання по лінійній залежності. З 2017 року, в якому зарплата збільшилась у 2 рази, починається період суттєвого зростання зарплат. Показане відставання мінімальної зарплати від прожиткового мінімуму до 2017 року.

Проаналізовано динаміку прожиткового мінімуму, яка має ті ж періоди і закономірності, що і зарплата. Подано її тренд. Проаналізовано динаміку індексу споживчих цін, яка розбивається на такі інтервали: I (1996-2010 роки) – плавне зростання рівня інфляції; II (2010-2013 роки) – стабільність цін; III (2014 рік – дотепер) – стрімке зростання рівня цін або інфляції. Подано прогноз рівня інфляції на 2018 рік. Показано, що ріст економіки (ВВП) і соціальних стандартів мають циклічний характер. Узагальнено основні тенденції впливу валового внутрішнього продукту на мінімальну зарплату, індекс споживчих цін, прожитковий мінімум та подано залежність мінімальної зарплати від обсягу ВВП. Наведено економетричні моделі залежності мінімальної зарплати від ВВП в гривневому еквіваленті та рівня інфляції від мінімальної зарплати. Показано, що зростання ВВП супроводжується зростанням мінімальної зарплати. Акцентовано, що збільшення соціальних виплат негативно відображається на зростанні індексу споживчих цін, і темп зростання економіки не є достатнім для забезпечення зростання соціальних виплат.  Наведено рекомендації щодо зростання економіки.


Ключові слова


мінімальна зарплата; індекс споживчих цін; інфляція; прожитковий мінімум; валовий внутрішній продукт

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017