Економічна ефективність інвестицій у вирощування біоенергетичних культур в зоні Лісостепу України

Mykhaylo Yaroslavovych Humentyk, Yuriy Ivanovych Hayda, Yaroslav Dmytrovych Fuchylo, Iryna Vasylivna Hnap

Анотація


Вступ. Одним з перспективних напрямків розвитку відновлювальної енергетики є використання енергії біомаси, яке сприяє економії традиційних видів палива та не викликає підсилення глобального парникового ефекту. Однак недостатня економічна ефективність отримання енергії із біомаси занинішніх умов обумовлює необхідність «патерналізму» держави до біоенергетичної галузі.

Мета. Метою дослідження є проведення економічної оцінки ефективності інвестування у вирощування високопродуктивних енергетичних культур (міскантусу гігантського та енергетичної верби) за сучасними технологіями в умовах лісостепу України.

Метод. Дослідження проводили упродовж 2012–2016 рр. на базі дослідних  енергетичних плантацій в Тернопільській, Волинській та Київській областях. Оцінку ефективності інвестування у вирощування біоенергетичних культур здійснювали на основі комплексу критеріїв: чистого дисконтованого прибутку (NPV), індексу рентабельності інвестицій (PI), внутрішньої норми прибутковості (IRR), дисконтованого терміну окупності (DPP).

Результати. Встановлено, що на плантаціях  верби обсяг сухої біомаси в середньому за п'ятирічний період досліджень становив 27,3 т·га-1, а міскантусу - 25,3 т·га-1. Відповідно і вихід енергії з одиниці площі був дещо більшим у енергетичної верби (573,3 ГДж·га-1 проти 516,2 ГДж·га-1). Верба і міскантус характеризуються у зіставленні з іншими біоенергетичними культурами високими енергетичними коефіцієнтами, які можуть досягати значень 54,3 і 55, що свідчить про значну енергетичну ефективність інвестування у вирощування цих культур. Проведений аналіз чутливості біоенергетичних проектів виявив, що найістотніше на величину NPV інвестицій у плантацію міскантусу може вплинути волатильність продуктивності культури, ціни біопалива та садивного матеріалу, а для плантації верби  - коливання урожаю біомаси, її ціни та дисконтної ставки. Оцінка ефективності інвестицій у біоенергетичні плантації міскантусу та верби виявила необхідність опрацювання державних програм фінансової підтримки  створення плантацій біоенергетичних культур та законодавчих механізмів їх імплементації.


Ключові слова


відновлювальні джерела енергії; біоенергетика; біоенергетичні культури; енергетична верба; міскантус; економічна ефективність

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017