Удосконалення методики оцінки запасів в обліку

Volodymyr Serhiyovych Lytvynenko, Kateryna Volodymyrivna Kamyns'ka

Анотація


Вступ. У статті розглянуто основні підходи до оцінки запасів відповідно до вимог національних стандартів бухгалтерського обліку. Досліджено методи оцінки запасів на різних стадіях їх колообігу: при надходженні, на дату балансу та при вибутті.

Мета. Метою дослідження є удосконалення методики оцінки запасів на різних стадіях їх колообігу для забезпечення достовірності облікової інформації щодо вартості запасів.

Метод (методологія). У процесі дослідження використано методи теоретичного й логічного узагальнення, порівняння, аналізу і синтезу, абстрагування та моделювання.

Результати. У статті розглянуто основні підходи до оцінки запасів у науковій літературі та нормативно-правових актах. Підприємства можуть самостійно обирати найбільш прийнятні методи оцінки запасів залежно від встановленої облікової політики. Кількість методів оцінки запасів, з одного боку, надає широкі можливості для відображення реальної вартості запасів, а з іншої, може призвести до зниження достовірності даних обліку при неправильному виборі методу оцінки запасів.

У процесі дослідження встановлено, що більшість методів оцінки запасів спрямовані на дотримання принципу історичної собівартості та правильного обчислення фінансових результатів. При цьому не завжди враховується необхідність відображення реальної (справедливої) вартості, що може призводити до зниження достовірності даних обліку про вартість запасів та показників звіту про майновий стан підприємства.

Частина запасів має галузеві особливості оцінки. Так сільськогосподарська продукція, на відміну від інших видів, при первісному визнанні може оцінюватися за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу. Цей підхід запропоновано поширити на оцінку інших видів запасів. 


Ключові слова


запаси; оцінка; облік; методи оцінки запасів; первісна вартість; справедлива вартість; собівартість; продукція

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017