Купівельна спроможність соціальної допомоги при народженні та по догляду за дитиною

Alona Vasilivna Khmelyuk

Анотація


Вступ. Розглянуто нормативно-правові аспекти соціальних стандартів в Україні. Встановлено, що розмір соціальної допомоги в Україні не забезпечує встановлений прожитковий мінімум та не може сприяти забезпеченню соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, передбачених Конституцією України. Аналіз основних соціально-економічних індикаторів рівня життя населення нашої держави дав змогу визначити основні його тенденції. Акцентовано увагу на зниженні рівня життя населення України та збільшенні рівня бідності та злиденності населення як наслідку депопуляції населення, скорочення народжуваності. Окреслено основні пріоритети державної політики, які сприяють підвищенню мотивації рівня народжуваності та подолання бідності в Україні. Проведено вибіркове анкетне обстеження домогосподарств. Вибіркову сукупність сформовано за ознакою наявності дитини до трьох років. Досліджено купівельну спроможність соціальної допомоги за трьома етапами. На першому етапі розроблено формуляр анкети та проведено вибіркове анкетне опитування. На наступному – встановлено, що однією із основних проблем при утриманні дитини та догляді за нею віком до 3-х років є нестача коштів і, як наслідок, низький рівень купівельної спроможності соціальної допомоги.

Мета. Розробити алгоритм розрахунку купівельної спроможності соціальної допомоги при народженні дитини та по догляду за нею.

Метод (методологія). Методи системного аналізу, методи причинно-наслідкового аналізу, метод спостереження (анкетне опитування), динамічні ряди, індексний метод, табличний та графічний методи.

Результати. Розроблено алгоритм розрахунку купівельної спроможності соціальної допомоги при народженні дитини та по догляду за нею. Вперше здійснено розрахунок фактичних витрат домогосподарства з однією дитиною та оцінено ефективність соціальної допомоги як фактору подолання бідності в Україні і покращення рівня життя населення. 


Ключові слова


соціальні стандарти; рівень життя; депопуляція; домогосподарство; купівельна спроможність; споживання; індекс споживчих цін; бідність

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017