Концептуальні основи аграрного зонування земель при управлінні земельними ресурсами сільськогосподарських підприємств

Alyona Sergiivna Yukhno

Анотація


Предметом дослідження є теоретичні, методичні та прикладні положення щодо визначення та запровадження аграрного зонування земель при управлінні земельними ресурсами сільськогосподарських підприємств; встановлення впливу агарного зонуванняна підвищення ефективності використання земельно-ресурсного потенціалу.

Метою статті є теоретико-методологічне обґрунтування агарного зонування земель як галузевого при управлінні земельними ресурсами, формуванні та розвитку сільськогосподарських підприємств; розробка практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності використання земель агарними товаровиробниками в ринкових умовах з урахуванням їх зональної приналежності.

Методологія. Методологічною основою дослідження є діалектичний метод пізнання та системний підхід до встановлення критеріальних особливостей видів зонування земель, які формують агарне зонування, виявлення їх впливу на розвиток сільськогосподарських підприємств у загальній системі ресурсного управління.

Результати. Результатом є дослідження стану науково-методичного забезпечення та необхідності запровадження зонального підходу до управління земельними ресурсами сільськогосподарських підприємств. Виокремлено та розкрито компонентну структуру аграрного зонування як галузевого зонування земель в агарному секторі економіки з метою удосконалення управлінських дій щодо формування конкурентоспроможного сільськогосподарського товаровиробника.  

Сфера застосування результатів. Результати дослідження можуть застосовуватись на виробництві, в науковій діяльності, економічній сфері з метою підвищення ефективності використання земельно-ресурсного потенціалу сільськогосподарських підприємств.

Висновки.  Єдиний ланцюг повноцінної роботи економіко-екологічного управління земельними ресурсами сільськогосподарських підприємств формується через аграрне зонування. Аграрне зонування є окремим галузевим зонуванням для аграрного сектору економіки та містить природно-сільськогосподарські, природно-економічні та соціально-економічні критеріальні особливості та екологічні характеристики при здійсненні управління земельними ресурсами сільськогосподарського землекористування. Класифікаційні ознаки аграрного зонування земель у взаємозв’язку з економіко-екологічним управлінням спрямовані на планування, розробку, реалізацію екологічних цілей та програм, які забезпечують норми та вимоги раціонального використання земель сільськогосподарських підприємств з метою одержання рослинницької та тваринницької сільськогосподарської продукції при одночасному збереженні природних ресурсів, біологічного різноманіття і захисту середовища існування людини та виробленої продукції від сільськогосподарського забруднення, та спрямовані на дослідження об'єктивних економічних законів та форм їх прояву для застосування в сільському господарстві з метою забезпечення населення продовольством і отримання сировини для інших галузей народного господарства при оптимальному рівні капіталовкладень у ресурси (виробничий процес) за умов максимального рівня їх економічної віддачі. 


Ключові слова


розвиток сільськогосподарських підприємств; економіко-екологічне управління; природно-сільськогосподарське зонування; природно-економічне зонування; екологічне зонування; соціально-економічне зонування

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017