Оптимізація методів та норм амортизації основних засобів сільського господарства

Maryna Mykhaylivna Mohylova

Анотація


Вступ. Модернізація матеріально-технічної бази сільського господарства потребує активізації інвестиційних процесів. Важливим інструментом регулювання процесів відтворення основних засобів є раціональна амортизаційна політика, ключовими елементами якої є оптимальні методи та раціональні норми амортизації основних засобів, що визначені як дозволені до використання нормативно-правовими актами на макрорівні і обрані серед альтернативних на мікрорівні.

Мета. Мета статті полягає в обґрунтуванні оптимальних методів та орієнтовних диференційованих норм амортизації для різних видів основних засобів сільськогосподарського призначення.

Метод (методологія). У ході дослідження використано порівняльний підхід для виявлення переваг та недоліків кожного з методів амортизації з метою обґрунтування їх оптимального використання, розрахунково-конструктивним методом визначено орієнтовні диференційовані норми амортизації.

Результати. Для нарахування амортизації по основних засобах підприємство серед альтернативних методів повинно обрати для себе найбільш оптимальні і раціональні, які забезпечать дотримання принципу нарахування та відповідності доходів і витрат, необхідні темпи і пропорції відтворення основних засобів. У статті обґрунтовано рекомендаційну пріоритетність у застосуванні методів нарахування амортизації за окремими видами основних засобів сільськогосподарського призначення, виходячи з наступних принципів: урахування переваг та недоліків кожного з методів з точки зору їх суті і реалій практики застосування в сільськогосподарських підприємствах; переважне застосування методів прискореної амортизації відповідно до сучасного стану забезпечення аграрного виробництва основними засобами за їх видами та потреби в них для розвитку окремих галузей сільського господарства; оптимізація методів нарахування амортизації відповідно до відмінностей у відносних темпах морального зношення. Запропоновано ввести в Україні практику варіативної регламентації норм амортизації, зорієнтованих на активізацію інвестиційної діяльності сільськогосподарських підприємств.

Сфера застосування результатів. Запропоновані рекомендації щодо застосування методів амортизації і диференціація її норм може бути використана в практиці сільськогосподарських підприємств.

Висновки. Формування раціональної амортизаційної політики в умовах її нормативно-правової лібералізації передбачає вибір серед альтернативних оптимальних методів нарахування амортизації. Відповідно до інституціональної теорії для сільськогосподарських підприємств доцільно застосовувати наукові обґрунтовані норми амортизації для різних видів галузевих основних засобів.


Ключові слова


амортизація; методи амортизації; норми амортизації; основні засоби; сільське господарство

Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Ліцензія Creative Commons
Статті поширюються на умовах ліцензії Creative Commons Із зазначенням авторства - Некомерційна - Без похідних творів 3.0 Неадаптована.

 

Збірник наукових праць "Економічний аналіз"

ISSN 1993-0259 (Print)  ISSN 2219-4649 (Online)

 

© Тернопільський національний економічний університет

© «Економічний аналіз», 2007-2017